Již řadu let se zabýváme chovem ovcí na naší ekofarmě v chráněné krajinné oblasti Orlických hor. Naše základní stádo se pohybuje mezi 40 -50 kusy. Většinou se jedná o ovce s velmi vysokým podílem plemene suffolk, pro které jsme hledali vhodné "cizí" plemeno, které by udrželo požadované užitkové vlastnosti a bylo by vhodné do našeho pastevního systému.

V roce 2011 jsme zakoupili  plemenného berana linie ZBYSLAV (ER) a k němu 3 mladé jehničky. V roce 2013 pak dalšího plemenného berana a 1 bahnici.

Zwartbles (ZW)

Charakteristka: 
Polojemnovlnné, polorané plemeno velkého tělesného rámce, kombinovaného užitkového typu s dobrou mléčností a masnou užitkovostí. Plemeno bylo vyšlechtěno v Nizozemsku v provincii Drenthe z místního plemene schoonebeeker za přispění plemene texel a ovce fríské. Základní zbarvení polouzavřeného rouna tmavě hnědé, vlna smíšená, sortiment BC-CD (27-35 µm), hlava a nohy černé bez obrůstu vlnou. Plemenným znakem je široká bílá lysina na hlavě a požaduje se i bílé zbarvení na spěnkách zadních končetin a konci ocasu. Hřbet rovný, široký, hruď dlouhá a hluboká. Končetiny delší s pravidelným postojem a pevnými spěnkovými klouby. Bahnice mají dobré mateřské vlastnosti a snadné porody. Obě pohlaví jsou bezrohá a klidného temperamentu. Jehnice jsou rané a lze je zapouštět v 9-10 měsících o hmotnosti 45 kg. S ohledem na nízký výskyt tuku v jatečném těle je možno jehňata vykrmovat do hmotnosti až 40 kg. Jatečnou kvalitu jehňat ve výkrmu je možno zlepšit užitkovým křížením s masnými plemeny. Ovcím vyhovuje jak oplůtkový, tak i jiné způsoby pastvy. Živá hmotnost bahnic v dospělosti 60-70 kg, beranů 90-110 kg. Do ČR dovezeny v polovině 90. let minulého století.